Valószínű nincs a földön olyan ember, aki ne szeretné a Magnumot. Hoztam nektek egy mentes verziót, mangóval felturbózva, ami nem csak hogy egészségesebb, mint az eredeti, de megkockáztatom, hogy finomabb is.
Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de idén nyáron kb. 2 év kihagyás után megint próbát tettem a Magnum vegán jégkrémeivel és valahogy egyik sem volt az igazi. A rajta lévő csoki túl édes volt számomra, ráadásul elolvastam az összetevőket és eldöntöttem, hogy idén nyáron magam készítem majd ezt a hűsítő édességet. Bár kicsit nehéz elhinni, de rém egyszerűen összedonható egy ilyen jégkrém és még csak szilikon magnum formára sincs feltétlenül szükség hozzá (helyette használhattok papír poharat, vagy akár muffin formába is önthetitek).
Nálam most mangós-étcsokoládés kivitelben készült, mert épp volt otthon és akkor már felturbóztam kicsit a receptet, de mangó nélkül, vagy akár más gyümölcsökkel is elkészíthető ez a recept. Nálam a héten például klasszikus mandulás készült. Egyszóval kísérletezzetek bátran.
Nézzük a hozzávalókat...
Kókuszkrém - A magnum készítése előtt tegyük a hűtőbe éjszakára, vagy legalább 2 órára. Használhatunk zsíros, konzerves kókusztejet is, ebben az esetben tegyük éjszakára a hűtőbe, majd csak a szilárd részét használjuk fel a recepthez. Én azt javaslom, hogy minél magasabb kókusztartalmú kókusztejet válasszatok.
Kesudió - Krémes, nem ropogós! Bár ez egy opcionális összetevő, én azért javaslom, hogy ne hagyjátok ki a receptből, mivel így még krémesebb állagot tudtok kapni végeredményül. Amennyiben más magvajjal helyettesítitek - napraforgó, ha dióféléktől mentes -, tartsátok észben, hogy az ízét erősen fogja befolyásolni a használt magvaj.
Agavé szirup - Opcionális hozzávaló, ha édesebbre szeretnétek. Bár kevésbé emeli meg a vércukorszintet, mint hagyományos társa, de nem szabad elfelejteni, hogy ugyanúgy cukorról, cukorszirupról beszélünk, így, ha szükséges helyettesítsük eritrittel, steviával, stb.
Bourbon vanília őrlemény - Én bourbon vanília őrleményt használtam ehhez a recepthez, hiszen ez adalékanyagoktól mentes, de ez kiváltható 1/2 kikapart vaníliarúddal, vagy 1 tk. hagyományos vaníliaaromával is.
Mangó - Friss vagy fagyasztott. El is hagyható, vagy helyettesíthető bármilyen más gyümölccsel.
Só - Semmiképp ne hagyjátok ki! Kiemeli a jégkrém édes ízét.
Étcsokoládé - Én 70%-osat használtam, de ha édesebbre szeretnétek, akkor használhattok 50% körülit, ha keserűbbet, akkor 85-90%-at is.
Ezt a jégkrémet - úgy mint a legtöbb receptemet - könnyedén alakíthatjátok át saját ételallergia/intolerancia figyelembevételével, így tényleg bárki fogyaszthatja. Fentebb pedig találtok egy kis segítséget a hozzávalók esetleges helyettesítésére.
Ha tetszenek reggeli és desszert ötleteim a @breakfastinspirations instagram oldalán mindig értesülhetsz a legújabb receptekről. Ha kipróbáltátok ezt a receptet, írjátok meg véleményetek róla kommentben. Ha készítettetek képet is, ne felejtsétek el megjelölni @breakfastinspirations-t Instagramon, így látni fogom én is, mit alkottatok! Reggelizzetek, nassoljatok egészségeset!
MENTES MANGÓS MAGNUM
(mentes és vegán)
Valószínű nincs a földön olyan ember, aki ne szeretné a Magnumot. Hoztam nektek egy mentes verziót, mangóval felturbózva, ami nem csak hogy egészségesebb, mint az eredeti, de megkockáztatom, hogy finomabb is.
Kalória: 279 kcal / adag
Elkészítési idő: kb. 1/2 nap
Hűtési idő: egy éjszaka, de legalább 3-4 óra
Adagok száma: 6 adag
Hozzávalók
250g kókuszkrém (lehűtött kókusztej szilárd része)
65g kesudió, hideg vízbe áztatva éjszakára, vagy forró vízbe áztatva 1 órára
50g agavé szirup (vagy más édesítő)
1/2 tk. bourbon vanília őrlemény
1 csipet só
150g mangó - ebből kb. 75g-ot fogunk felhasználni, a többit öntsük zabkására, joghurtra, stb.
50g (tisztított) víz
250g étcsokoládé, olvasztva (legalább 70%) - ebből kb. 100g-ot fogunk felhasználni ténylegesen, a többit tegyük el későbbre
Elkészítése
1. Tegyük a kókuszkrémet, a beáztatott és lecsöpögtetett kesudió, az édesítőt, a vaníli őrleményt és a sót egy turmixgépbe és turmixoljuk, amíg egynemű, krémes állaga nem lesz (kb. fél percig). Figyeljünk arra, hogy ne turmixoljuk túl, mert a kókuszkrém széteshet. Kóstoljuk meg és adjunk hozzá még agavé szirupot, ha nem találjuk eléggé édesnek, vagy vaníliát, ha nem találjuk eléggé vaníliásnak.
2. Az elkészült krémet öntsük 6 db magnum - vagy muffin formákba/papír poharakba - formába és tegyük a mélyhűtőbe legalább 3-4 órára, vagy éjszakára.
3. Amikor teljesen megszilárdult a krém, készítsük el a mangó pürét. Ehhez turmixgép segítségével turmxoljuk homogénre a mangót és a vizet, majd öntsük át a pürét egy vékony, de magas pohárba. Mártsuk bele a magnumokat, jól csöpögtessük le és óvatosan tegyük egy sütőpapírral kibélelt tálcára - vagy tányérra - és tegyük vissza a mélyhűtőbe legalább 1-2 órára.
4. Amint megszilárdult a mangós réteg is, olvasszunk étcsokoládét egy vékony, de magads pohárban és mártsuk bele a magnumokat egyesével. Ügyeljünk arra, hogy mindenhol fedje őket a csokoládé, vagy mártsuk a csokoládéba őket csak félig. Jól csöpögtessük le, opcionálisan szórjuk meg kókuszreszelékkel és hagyuk, hogy megszilárduljon rajtuk a csokoládé és már fogyaszthatjuk is. A maradékot tároljuk mélyhűtőben akár 2 hónapig (valószínű sokkal előbb el fog fogyni :D) Fogyasztás előtt 15-20 perccel vegyük elő a mélyhűtőből, hogy ne legyen nagyon kemény a krém.
Átlagos tápanyagtartalom* (1 adagban)
Comments